«Я є Садовий, я дав пас Анатолію»: екс-кандидат Андрій Садовий про Гриценка та вибори

Андрій Садовий, міський голова Львова та вже колишній кандидат у президента підтримав лідера «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка і більше не балотується в президенти. Про об’єднання та політичне майбутнє – Садовий відповів на питання Насті Станко та Василя Пехньо в ефірі Громадського.

Я тільки сьогодні заяву подав в ЦВК.

Що ви знімаєтеся? Гроші вам не повернуть?

Нікому не повертають.

Ви витратили скільки? 140 тисяч доларів з власної кишені, якщо не помиляюся?

200 тисяч гривень ми з Катериною (дружиною – ред.) інвестували.

Чисто людське питання — вам не шкода тих грошей, що вони витрачені й не повернуться?

Важко передати оцей емоційним стан, коли ти спілкуєшся з людьми, коли вони тобі вірять, ти їздиш по Україні, ти бачиш, що можна змінити, що можна поправити. Це вартує дорого.

Тобто дружина не сварилася? Не шкодувала про гроші?

Ні.

Цей крок є дивним для українського політикуму, коли кандидати знімаються з виборів. Це у вас який крок — політичний, щоб в парламенті мати більше голосів? Чи як ви прораховували?

Ви знаєте, «Самопоміч» є в парламенті. Моя задача — щоб ми мали зміни в нашій країні. Я відчуваю, що саме зараз маємо такий шанс і треба ним скористатися. Я, можливо, зробив нетипово для української політики, але це нормальна світова практика, коли ти аналізуєш, дивишся, які шанси є. Садовий має більший рівень довіри, але Гриценко має вищий рейтинг, тому важлива перемога, а не просто.

 

Міський голова Львова, лідер партії «Об’єднання «Самопоміч» Андрій Садовий у студії Громадського, Київ, 4 березня 2019 року    

СЕРГІЙ ДУНДА/ГРОМАДСЬКЕ

Вдвічі вище?

«Фама» (соціологічна агенція – ред.) мені подала 4,4 Садовий і Гриценко 8.

Ми тільки що бачили рейтинги

Я довіряю агенції «Фама», з якою співпрацюю 7 років, вони жодного разу мене не підвели. Наші агенції — +/- 3,4,5 процентів різні розбіжності, але динаміка є. Але це вже вчорашній день, тут важливо сьогодні, щоб всі демократичні сили об’єдналися. Для мене це є важливо, щоб ми показали приклад, що ми є нормальні люди, що ми відповідальні за свою країну. А хто її буде будувати, якщо ми самі не будемо будувати?

Взагалі, я сьогодні, користуючись такою нагодою, хочу звернутися до всіх, щоб ми в день голосування всі дружно пішли й проголосували. Знаєте, як християни йдуть паски святити на Великдень, от щоб ми так всі пішли на виборчі дільниці, щоб наші голоси не вкрали.

Як збираються голосувати ті, хто не визначився?

Кожен має свого кандидата, за якого він захоче голосувати. Для мене важливо, щоб вибори були чесними, щоб ми не опозорилися на весь світ. У нас вже таке було. Тут залежить від кандидатів, які вони зуміють себе представити.

Все ж таки, на що сподіваєтеся ось таким об’єднанням? Ми розуміємо, що навіть чисто математично плюсування ваших рейтингів з Анатолієм Гриценком, хоча воно не працює в цьому випадку, не дає можливості взяти участь у другому турі?

Потенційно він може отримати +10 відсотків. Тому що дуже багато кандидатів сьогодні також починають спілкуватися з Анатолієм.

А хто? Скажіть, хто.

Я думаю, він сам вам розкаже, чого я буду переповідати?

Ви ж зараз в одному штабі, чи як це працює? Ви представляєте і його, чи ви кожен окремо?

Я є Садовий, я дав пас Анатолію. Я переконаний, що якщо б в мене був вищий рейтинг, він би мені цей пас дав, тому це є нормальний партнерський крок. Тим більше, я переконаний, що в новому парламенті буде велика можливість робити спільну коаліцію, тому що моя задача — щоб «Самопоміч» була правлячою партією, щоб ми брали відповідальність за ситуацію в країні. Маємо мудрих людей, маємо сі корисні копалини, і постійно пасемо задніх. Подивіться всі показники України — ми все нижче, нижче. Скільки ж це може бути?

Я правильно розумію — все ж таки якась політична складова домовленості у вас є? Ви більше до парламенту орієнтуєтеся. Але ви йдете окремими партіями в парламент?

У мене немає жодної домовленості з Анатолієм, крім однієї — щоб він був чесним, відповідальним і добре робив свою роботу. Ми з ним не підписували жодних домовленостей станом на сьогодні.

Якісь умови ви ставили одне одному?

Для нього мій меседж був несподіванкою. Я по це йому не говорив. Ми мали перед тим з ним зустріч в обід, пили каву, говорили про життя. У мене були деякі запитання. Перед тим я з іншими кандидатами в президенти спілкувався. Я прийняв те рішення, яке, думаю, на моєму місці інші люди також би прийняли відповідальні.

Міський голова Львова, лідер партії «Об'єднання «Самопоміч» Андрій Садовий у студії Громадського, Київ, 4 березня 2019 року

Міський голова Львова, лідер партії «Об’єднання «Самопоміч» Андрій Садовий у студії Громадського, Київ, 4 березня 2019 року    

СЕРГІЙ ДУНДА/ГРОМАДСЬКЕ

Пане Андрію, все ж таки ви кажете, що умов не було. Ви двома різними партіями збираєтеся зайти в парламент, я правильно розумію?

Я з ним не проговорював стосовно його планів.

А що проговорювали, крім того, що сказали: я тебе підтримую?

Це була світоглядна розмова. Він має бажання бути президентом — моя рука.

І все ж таки, важливо зрозуміти: ви зараз в спільній команді на президентських виборах, чи ви просто прибрали свою кандидатуру і даєте зелене світло команді Анатолія Гриценка?

Моя задача — об’єднувати людей, щоб всі інші кандидати також долучалися. Я буду це робити. Моя задача — агітувати людей не бути байдужими, йти на вибори. Це ж наш священний обов’язок.

І агітувати за Анатолія Гриценка?

Звичайно, я дав свою рук, дав свій пас. І коли мене питають, я це говорю. Але я не пройду цю дорогу, яку він має пройти, розумієте? Це ж не обирають тандем, обирають людину. Він повинен сьогодні в два, три, в п’ять разів більше працювати, тому що перед ним відкрилися неймовірні можливості. Він сьогодні реально може вийти в другий тур.

А чи не запізно сталося це об’єднання? Чому саме зараз ви вирішили об’єднуватися?

Ні, друзі мої. Якщо би ми це зробили раніше з тої чи іншої сторони, нам би якісь капкани понаставляли. А сьогодні, коли влада в державі вже розбалансована, коли вони поглинули в різних корупційних схемах, то це якраз новий імпульс, підйом. Ну і плюс я ж це оголосив першого березня — це такий подарунок всім весняний, щоб ми мали надію в нашій країні, що зміни можливі.

Я правильно розумію, що розслідування журналістів вплинуло якось на ваше рішення?

Це багато різних факторів, але це просто таке якесь внутрішнє відчуття, щоб ти був у гармонії зі своєю совістю. Щось мені йокнуло всередині, розумієте? Я деколи рішення приймаю, аналізуючи дуже багато факторів, а от прийняв таке рішення, і все. Я йшов сюди, до мене підходить чоловік: я буду за вас голосувати. Я був перед тим на «Обозревателе», мав прямий ефір, і до мене підійшли люди: слухай, ну ми тепер не знаємо, за кого голосувати. Це дуже делікатний момент, але я переконаний, що це треба було зробити, тому що треба давати шанс для країни. Ми прагнемо об’єднання демократичних сил. Хтось мусив цей крок зробити.

Тобто, ви спочатку думали, що це не працює, об’єднаний кандидат, а тепер ви вирішили, що це працює?

Це не працює, якщо голоси плавно перетікають.

Так, ми бачили, що ваші голоси перетікають також до Порошенка.

То так Медведєв (речник виборчого штабу Петра Порошенка Олег Медведєв – ред.) говорить, я думаю що це не зовсім так.

«Рейтинг» сьогодні опублікував дані, і там виглядає так.

Друзі мої, будьте уважні.

Ви теж з тих людей, які кажуть: не довіряйте рейтингам соціологічним?

Все дуже неоднозначно. Я довіряю тим агенціям, які валідні, і з якими я співпрацюю. Вони якраз мені дають достатньо скромні результати.

4,4 — це найвище.

Якщо б я не мав досвіду працювати з агенціями, я б ніколи в політиці нічого не досягнув, тому що дуже рейтинги — це елемент маніпуляції, де тебе загоняють в якусь лузу, з якої ти не можеш вийти. Голоси не передаються. Я розумію сьогодні певний розпач тих людей, які за мене хотіли голосувати. Але я прийняв рішення, яке корисне для країни в сьогоднішньому часі. Якщо ми не змінимо ситуації, і буде оця стабільність — люди, це цвинтар. Це недопустимі речі.

Цікава річ — ми коли анонсували те, що ви об’єднуєтеся, і ви щойно сказали, що це об’єднання демократичних сил, у нас з цим проблеми, тому що Анатолій Гриценко має ознаки авторитарного лідера. У нього є свої позиції щодо того, як треба керувати армією і країною взагалі. Об’єднані демократичні сили — вони хто? От у нас зараз всі демократи, Петро Порошенко — демократ, Юлія Тимошенко — теж демократичні сили. Хто не демократичні? З ким ви не готові об’єднуватися ні за яких обставин?

Я не буду ніколи з тими, хто краде і робить шкоду для власної держави. Я не маю фактів, що Гриценко крав якісь гроші. Він був у політиці, він має досвід. Можна по-різному це оцінювати, але я вважаю, що він на сьогодні має шанс, і цей шанс я підсилив.

І Юлія Тимошенко має шанс, і Петро Порошенко.

Юлія Володимирівна в українській політиці стільки вже посад мала і стільки мала можливостей зробити чудо. А Петро Олексійович взагалі — отримати такий великий рейтинг підтримки після виборів, Революція гідності.

Міський голова Львова, лідер партії «Об'єднання «Самопоміч» Андрій Садовий у студії Громадського, Київ, 4 березня 2019 року

Міський голова Львова, лідер партії «Об’єднання «Самопоміч» Андрій Садовий у студії Громадського, Київ, 4 березня 2019 року    

СЕРГІЙ ДУНДА/ГРОМАДСЬКЕ

Чи правильно я розумію, що ви, якщо говорити про ідеологію і цінності, ви їх демократичними кандидатами не вважаєте? Це не демократичні сили, і ви, наприклад, Юлію Тимошенко закликаєте: давайте, знімайтеся заради нас чи Гриценка.

Я її закликав знятися на мою користь, вона мене не послухала. Я її закликав, тому що вона в одному з дописів написала, що нам потрібні зміни, нові люди. Я говорю: так от я, будь ласка, давайте знімайтеся. Вона не послухала мене. Що зробиш.

Пане Андрію, мені все ж таки цікаво почути оці світоглядні речі, чого ви далі об’єднуєтеся? Якийсь стратегічний план має бути у вашої команди спільної дії з Гриценком, тому що просто сказати, що я знімаю свою кандидатуру і дарую державі 2,2 мільйона гривень — це якось занадто необачно без майбутніх передумов парламентської співпраці, коаліції чи висування однією платформою. Як це все має бути далі?

Ви хочете торги, торгуватися?

Я вважаю, що політика так і робиться.

Так вона і робиться в Україні. Де Україна?

Домовлятися. Можна назвати слово домовлятися. Про вас же говорять, що ви домовилися.

Про що домовлятися? Про що можна домовлятися?

Про розподіл портфелів тих самих. Єдиною партією похід на парламентські вибори.

Президент має унікальні повноваження вносити кандидатури генерального прокурора, керівника СБУ, міністра закордонних справ. То я маю що йому сказати? Ти знаєш, Анатолій, давай ти зі мною будеш все погоджувати. Я би на це ніколи сам не погодився. Це виключно обов’язок президента, це його відповідальність перед українським народом. Що він має як пес блох понабиратися різних зобов’язань, як дуже часто в нас є? І потім приходить до влади він же скручений по ногах і по руках. І що він може тоді зробити? Мені що важливо? Мені важливо щоб були зміни в країні, чи мені важливі посади? Для кого посади?

Ми так розуміємо, Анатолій Гриценко анонсував, що саме сьогодні має бути якийсь спільний план, якщо я не помиляюся, його мали назвати меморандум, вашої співпраці і походу на вибори президента. Чи є вже цей план? Яка ваша там участь?

Команди працюють.

Але він сьогодні мав бути начебто.

Ми не говорили, що власне сьогодні має бути.

Що має бути в цьому плані? І які для вас є червоні нитки?

Ви подивитеся, коли ми вийдемо разом і його представимо. Тоді почитаєте, нащо я буду анонсувати наперед?

Хотілося б якось привідкрити цю таємницю.

А ви хочете ексклюзив, так?

Звісно. Ми відкриті, у нас відкриті карти, не так, як у вас.

Документ готується, аналітики, групи працюють, кожне речення прописують, Покажемо вам, і ви будете приємно вражені.

Червоні лінії, за які ви не готові заступити?

Червоні лінії? Інтереси країни. У нас в Конституції все прописано.

Що мається на увазі? Президент України теж каже, що він не зраджує і ніколи не зрадить інтересів країни. Журналістські розслідування наших колег показують часом інші речі.

Самі даєте відповідь на свої запитання.

Я маю на увазі, що в кожного своє уявлення про інтереси країни.

Не красти, дбати про державу і давати шанс для нашої держави.

Вашу об’єднану позицію підтримали також і Мустафа Найєм, Сергій Лещенко, Світлана Заліщук, які вийшли з «Блоку Петра Порошенка». Вони теж якось ведуть перемовини з вами? Можуть стати частиною «Самопомочі» чи партії Анатолія Гриценка?

Жодних перемовин ні з ким не вів. Ще раз прошу, щоб ви це від мене почули. З Гриценком я перемовини не вів. Я озвучив свою чітку позицію, тому що так правильно було в цей час. З Мустафою ми знайомі дуже давно. Ми колись зустрічалися перед парламентськими виборами 14 року, стосовно наступних парламентських виборів жодних розмов не мали.

Міський голова Львова, лідер партії «Об'єднання «Самопоміч» Андрій Садовий у студії Громадського, Київ, 4 березня 2019 року

Міський голова Львова, лідер партії «Об’єднання «Самопоміч» Андрій Садовий у студії Громадського, Київ, 4 березня 2019 року    

СЕРГІЙ ДУНДА/ГРОМАДСЬКЕ

Ви кажете, що з тими депутатами, які готові були підтримати Анатолія Гриценка, ви не спілкувалися. А Дмитро Гнап, який також сказав, що підтримує Гриценка. Він чи «Сила людей» партія, ви якось бачите себе — в коаліції майбутній з ними?

Я думаю, що «Самопоміч» виступить такою платформою для об’єднання багатьох демократичних сил. З Гнапом у мене дуже хороші людські відносини. Ще місяць-два тому ми з ним проговорювали взагалі можливості теоретичні об’єднаного кандидата. Те саме ми колись проговорювати із Солонтаєм «Сила людей», Гацько. Він мене підтримав ще раніше, і це також позиція, яка синхронна з позицію і «Демальянсу», і «Самопомочі». Тому ми ці перемовини, звичайно, ведемо. Це перемовини, які базуються на цінностях. Тут ми не ділимо посади. Якщо виграємо посаду президента, будемо мати цей пост, тоді є шанс для України. Якщо цього не буде, може бути дуже складний час.

Ви говорите, що виграємо шанс для президента, ніби це останній бій. А заради чого цей виграш президентський насправді є? Цінності, не зрадити державу. Це дуже широке питання. В Анатолія Гриценка свої цінності, своя модель держави, вона не дуже схожа на те, що пропагує «Самопоміч» в парламенті. Ви були мером Львова, у вас були трохи інші повноваження, трохи інші завдання як міського голови. Все ж таки, ідеологічні речі, як на мене, важливі. І тут досі про ідеологію кандидати мали говорили, на всіх президентських виборах.

Є на сьогодні антикорупційна ідеологія, яка нас об’єднує. Подивіться на економічні показники в країні. Те, що озвучує Світовий банк. Якщо в нас ріст 3,2 ВВП, а інфляція 9,8 — що озвучує світовий банк? Що ми Німеччину будемо доганяти 100 років, а Польщу — 50. Це за однієї умови: якщо вони зупиняться, будуть нас чекати. Так що робить молода людина? Вона купляє квиток за 10 євро на літак і летить у Берлін, і вона там буде за півтори години, а не через сто років. Ви розумієте, де ми сьогодні? Ми сьогодні ресурс для багатьох розвинутих країн. Ресурс людський, що саме страшне, і корисних копалин. Ми вже сало завозимо з-за кордону. Минулого року 55 тисяч тонн ми завезли.

Ви говорили: хочу бути президентом. Тепер все, президентом вже не будете точно. Які ваші подальші політичні плани на найближчий час?

Моя задача — будувати успішну країну. Що може бути крутіше для мене як для керівника? Так, є ці вибори. Я прийняв своє рішення, переді мною дуже велике поле.

Найближчі 5 років. Ким ви себе уявляєте в українській політиці?

Це все залежить від вибору українських громадян, які захочуть, щоб я був.

Парламент, міністр, прем’єр-міністр, спікер? Скажіть нам, де ви себе уявляєте?

Я більше мером вже не буду працювати. Закінчується моя каденція. Це я публічно озвучив. А стосовно всіх інших перспектив — вони відкриті. Там, де я буду корисний.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.